Wydawnictwo PERMES
Kartonowa Armia


powrót
Krasnoludy - Świat Fantasy IV
  Świat Fantasy
 
Krasnoludy - Świat Fantasy IV
 
Tajemniczy lud o wielu imionach
Lud krasnoludów od pradawnych czasów był zawsze... tuż obok. Owszem, zamieszkiwali wśród ludzi i elfów, handlowali z nimi a bywało, że wspierali w walce w czasach Wielkich Wojen. Ale tak naprawdę nikt dobrze ich nie poznał. Umiejętnie strzegli swych tajemnic i ukrytych siedzib, ukochali nieprzebyte korytarze pradawnych sztolni i majestat warowni wykutych w trzewiach  Granitowych Gór. Utrzymywali kontakt z zewnętrznym światem poprzez nielicznych kupców i emisariuszy, niechętnie wtrącając się w sprawy innych ras i ludów.
Obdarzano ich więc mianem Podziemnego lub Ukrytego Ludu.
 
Krasnoludy - Świat Fantasy IV

Dobroduszni mocarze
Mimo krępej sylwetki, szerokich barów i potężnych ramion krasnoludzi odznaczali się krótkimi nogami i zazwyczaj niskim wzrostem. Wielka krzepa i wojownicza natura, maskowane niepozornym wyglądem i dobrodusznym wyrazem twarzy częstokroć wprowadzały w błąd zadufanych śmiałków.
Zwano ich zatem Krzepkim Ludem

Żelazne zastępy
Opancerzeni od stóp do głów w legendarnej jakości zbroje i oręż wykuty z najlepszej stali przez niemających sobie równych rzemieślników, krasnoludzkie zastępy były prawdziwie twardym orzechem do zgryzienia dla każdego przeciwnika.
Nazywano ich tedy Żelaznymi Mężami.
 
Krasnoludy - Świat Fantasy IV
Wielki Mały Lud
Jeśli już jednak okoliczności przymusiły krasnoludów do opuszczenia przytulnych, mrocznych podziemii i zaangażowania się w waśnie wstrząsające ludami zamieszkującymi powierzchnię -czynili to zawsze z z wielkim impetem i szczękiem oręża!
Mawiali bowiem "jak już sprzątać to do końca", po czym  ich zbrojne szeregi z siłą żelaznego walca przetaczały się po wiecznie niespokojnych krainach Pogranicza.
Toteż określano ich Wielkim Małym Ludem.
 
 Krasnoludy - Świat Fantasy IV
 
Wiele dziwnych, starych opowieści o krasnoludach snują ludzie i opiewają bardowie. Ale od pewnego czasu pojawiają się słuchy, że coś dziwnego dzieje się w Granitowych Górach. Świadkowie, choć wprawdzie nieliczni, opowiadają wręcz niesamowite historie. Zresztą, przeczytajcie sami, o czym tylko to ludzie nie plotą...

Topór Przodków
Odkąd istnieją przekazy, nikt nigdy nie sprawował władzy nad plemionami krasnoludów. Oni sami na codzień stosowali się do odwiecznych praw swych przodków i tylko w razie prawdziwej konieczności zwoływali wielki wiec plemienia. Wyjątkowo, na czas wojennej potrzeby, powoływali wodzów, wybieranych spośród najmężniejszych i wprawionych w wojennym rzemiośle mężów.
 
Tak działo się od zawsze. Tymczasem, zupełnie niedawno, przedstawiciele pogranicznych faktorii handlowych zaczęli przebąkiwać, jakoby Podziemny Lud właśnie wybrał i osadził na Granitowym Tronie najwyższego wodza, powierzając na dowód sprawowanego przywództwa pradawny Topór Przodków.
Nowemu władcy podporządkowały się bez szemrania wszystkie plemiona krasnoludów. Rzecz to niebywała i wręcz niesłychana!
 
Krasnoludy - Świat Fantasy IV
 
Górskie bestie za sojuszników?
Bywało, że śmiałkowie, którzy wyprawili się w Granitowe Góry w poszukiwaniu porzuconych siedzib i legendarnych krasnoludzkich skarbów, wracali z błyskiem szaleństwa w oku, opowiadając o niezwykłych pancernych bestiach strzegących górskich wąwozów i przesmyków. Powiadali, że od samego ich ryku drżały skalne turnie i zrywały się lawiny! Ile jest w tych opowieściach prawdy, wiedzą raptem nieliczni...

Krasnoludy - Świat Fantasy IV
 
Ognisty Lud
To kolejne, dziwne miano, które nadali krasnoludom mieszkańcy rozłożonych u stóp Granitowych Gór wyżyn. Powiadają oni  mianowicie, że krasnoludy władają dziwną magią, zaklętą jakoby w misternie ozdobione żelazne maczugi, których tajemnicy strzegą przed wzrokiem obcych niczym źrenicy oka. Jednak temu i owemu zdarzyło się podczas górskich wędrówek usłyszeć donośny niczym grom huk odbijający się wielokrotnym echem od skał. Co niektórzy zaś klną się, że widzieli z daleka jak krasnoludy raz za razem wyczarowywały z magicznej maczugi coś na kształt jęzorów ognia lub ognistego żmija. Towarzyszyć miał temu nieodmiennie donośny grzmot i kłęby dymu. Napotykano też pokruszone skały i strzaskane pnie całkiem solidnych drzew. Czyżby krasnoludy wprawiały się w arkana nowej nieznanej magii?
Co prawda czarodzieje i magowie nie takie rzeczy potrafią wyczarować ale wedle nielicznych świadków brodaci wojownicy potrafili wywoływać owe tajemniczy efekty raz za razem i to wielu jednocześnie, ustawieni w długie szeregi. Przy czym wyglądali na zwykłych krasnoludów a nie na odpowiednio przygotowanych adeptów sztuk tajemnych lub czeladników maga. Taka niszcząca magia, powszechnie dostępna dla zwykłych istot musi budzić spore zaciekawienie ale też jeszcze większy niepokój!
 
Krasnoludy - Świat Fantasy IV
 
Czarne Krasnoludy
Jak widać, krasnoludy przez całe wieki rzetelnie pracowały na miano Tajemniczego Ludu!
A przecież to zaledwie część opowieści, jakie o nich krążą w świąteczne dni po karczmach i targowiskach. Wystarczy choćby wspomnieć Czarne Krasnoludy... ponoć są to dalecy pobratymcy krasnoludzkich plemion, które żyją w sąsiedztwie ludzi i elfów. Odznaczają się potężną, nietypową dla swojej rasy posturą. Zakuci w krasnoludzką stal, skrywający oblicza za zasłonami hełmów, przybywają pod bojowym sztandarem z najgłębszych korytarzy prastarych kopalni w chwilach największego zagrożenia.
 
Krasnoludy - Świat Fantasy IV
 
Jakie sekrety skrywają krasnoludy?
Ile prawdy jest w pogłoskach, jakoby Podziemny Lud zaczął znów zbierać się pod bojowymi sztandarami? Jakie tajemnice, skrzętnie dotąd skrywane w mrocznych sztolniach, ujrzą dzienne światło?
  
Krasnoludy - Świat Fantasy IV

Jaką rolę odegrają krasnoludy w zmaganiach o Pogranicze?
Odwiedzaj witrynę Kartonowej Armii, żeby lepiej poznać głównych bohaterów opowieści i zajrzeć za zasłonę tajemnicy!
 
Księga Pogranicza
 
Świat Fantasy IV
Krasnoludy
Nowy zeszyt Kartonowej Armii
 

Zobacz co wydarzyło się wcześniej:
 
   
góra strony

Informacje o firmie PERMES
Copyright © 2004-2008 PERMES. Wszelkie prawa zastrzeżone