Wydawnictwo PERMES
Kartonowa Armia


Wydane numery
Zapowiedzi

Do pobrania
Jak sklejać
Galerie
Linki

O piśmie
Kolportaż
Kontakt
Porady, czyli jak najlepiej zrobić własne figurki...
Wystarczą nożyczki, klej, chwila wolnego czasu i już można przystąpić do wykonania figurek własnej Kartonowej Armii, tym nie mniej parę praktycznych rad może się przydać...

Miejsce pracy
 • Właściwe oświetlenie -złe oświetlenie to zarazem psucie wzroku i słabo wykonane figurki! Miejsce pracy najlepiej bezpośrednio oświetlić małą, punktową lampką.
 • Zabezpieczenie powierzchni stołu -przed rozpoczęciem klejenia wystarczy podłożyć jedną lub dwie kartki czystego papieru jako podkładkę pod klejone figurki, zabezpieczymy w ten sposób stół od przypadkowego zabrudzenia.             Podobnie należy postępować przy nacinaniu kartonu -ale na grubszej podkładce: kawałku tektury lub deseczce, tak aby nie uszkodzić blatu stołu.
 • Podręczna chusteczka -w czasie pracy klej może pozostać na palcach i przez przypadek można zabrudzić kolorowe strony figurki! Papierowa chusteczka pod ręką pomoże się przed tym uchronić.
Dobre przybory i materiały

Niezależnie od tego, czy sklejasz figurki z najwyższej jakości kartonowych wkładek z naszych zeszytów, czy z samodzielnie wydrukowanych arkuszy pobranych z witryny, warto  zadbać o dobre, sprawdzone przybory i materiały. 
 
Ci z Was, którzy odwiedzali nasze stoisko na letnich imprezach i festynach, np. podczas "Oblężenia Malborka", dniach Nidzicy, pod Grunwaldem, na warszawskich Polach Mokotowskich, lub podczas pikniku lotniczego w Góraszcze (zapraszamy do obejrzenia galerii), mieli okazję przekonać się jak efektywnie i przyjemnie pracuje się solidnymi przyborami...


 
 • Nożyczki i nożyki -dobre nożyczki to podstawa sukcesu. Najlepiej używać poręcznych nożyczek modelarskich, dostępnych w sklepach papierniczych i modelarskich -polecamy specjalistyczne nożyczki firmy Fiskars lub Mapei.  
Do precyzyjnego wycięcia niektórych elementów (szczególnie, gdy wycinasz dokładnie według konturu samej figurki a nie zewnętrznej, uproszczonej linii), pomocne mogą okazać się nożyki modelarskie. Ale uwaga -należy zachować ostrożność, są bardzo ostre!
 • Klej -najlepiej używać kleju w sztyfcie -łatwiejszego do precyzyjnego naniesienia i równomiernego rozprowadzenia.
  Dobry klej szybko i trwale skleja oraz nie powoduje szpecących końcowy efekt zacieków. Zdecydowanie polecamy sprawdzone, nie zawierające rozpuszczalników kleje w sztyfcie Pritt firmy Henkel.
 • Linijka -do równego zagięcia krawędzi podstawki przydatna będzie krótka, najlepiej metalowa linijka. Przy jej krawędzi należy przeciągnąc po zaznaczonych liniach tępą stroną nożyka, igłą cyrkla lub twardym ołówkiem (fachowo nazywa się to zabigowaniem). W ten sposób podstawka i obie połówki figurki ładnie i równo złożą się.
 • Papier -gładki i biały o gramaturze min 120 g/m2, choć najlepszy efekt daje papier 160 g/m2 (szczególnie w przypadku większych elementów i modeli typu zamkowe mury). 
 • Tusze i tonery -używaj oryginalnych materiałów eksploatacyjnych zalecanych do Twojej drukarki. Zapewnią najlepszą jakość druku, odpowiednie nasycenie barw i odporność kolorów na blaknięcie!
 • Markery i pisaki -przydatne będą przy ładnym wykończeniu i modyfikacjach, szczególnie w przypadku krawędzi figurek i akcesorii. Warto zaopatrzyć się więc w kilka kolorów z czarnym w pierwszym rzędzie. Ważne, żeby pisaki miały precyzyjne końcówki i dobrej jakości wkład, tak, żeby nie rozlewały i nie plamiły figurki.                                         Polecamy gamę markerów i pisaków firmy PILOT.
Wycięcie i sklejenie figurki

Wystarczy kilka prostych kroków, żeby zrobić własną figurkę:


 • Wytnij figurkę -najpierw z grubsza wytnij wybraną figurkę z arkusza. Mniejszym kawałkiem kartonu jest łatwiej manipulować niż całą stroną! Będziesz mógł skupić się na dokładnym wycięciu wybranej figurki bez obawy uszkodzenia sąsiednich. Teraz wytnij dokładnie figurkę. Dla spieszących się  każda figura otoczona jest delikatnym konturem. Bardziej zawansowani mogą pokusić się o precyzyjne wycięcie. W tym przypadku pomocny może okazać się specjalny nożyk modelarski lub introligatorski.
 • Złóż na sucho figurkę -zagnij i dopasuj podstawkę oraz obie strony figurki przy pomocy linijki i cieńkiego, twardego ołówka (można użyć nożyka lub igły cyrkla -byle ostrożnie, tak aby nie przeciąć na wylot kartonu) zrób wgłębienia w liniach podstawki. Łatwiej będzie ją potem równo złożyć, zaś gotowa figurka będzie prosta i stabilna.
 • Sklej figurkę -rozprowadź równo klej na niezadrukowanej stronie figurki. Nie nakładaj zbyt dużo kleju -dużo ważniejsze jest jego równomierne rozprowadzenie! Najpierw równo złóż i sklej podstawkę, potem dopiero obie strony figurki. dociśnij obie połówki podstawki linijką -powinny być równe i płaskie.
 • Dopracowanie figurki -jeśli po sklejeniu okazało się, że nie we wszystkich miejscach udało się równo wyciąć figurkę, teraz możesz wyrównać nożyczkami lub nożykiem ew. wystające po obu stronach fragmenty. jeśli wycinałeś precyzyjnie według konturu samej figurki, możesz kolorowymi pisakami (polecamy w szczególności sprawdzone markery PILOT) obrysować białe miejsca na styku połówek -efekt będzie dużo lepszy!
 • Dodatkowe akcesoria -możesz zmienić wygląd gotowej figurki dodająć akcesoria (tarcze, flagi, pióropusze itp.). Wytnij pasujące akcesoria i naklej na figurkę.

Dobrej zabawy i udanych figurek!
 
góra strony

Zobacz zawartość nowego numeru Kartonowej Armii...

O firmieOchrona prywatnościRegulaminWspółpraca
Copyright © 2004-2010 PERMES. Wszelkie prawa zastrzeżone