Wydawnictwo PERMES
Kartonowa Armia


powrót
Bestie i poczwary - Świat Fantasy VI
  Świat Fantasy
Bestiariusz - Świat Fantasy VI - Kartonowa Armia
 
Krainy fantasy zamieszkane są przez różne zagadkowe stwory. Wiele z nich to niebezpieczne, drapieżne lub magiczne bestie czychające w ciemnych kniejach na nierozważnych wędrowców, podczas gdy niektóre wolą kryć się pośród leśnych mokradłach, unikając szukających wyzwań śmiałków. Bestiariusz ten opisuje  zaledwie część wszelakich poczwar, bestii i stworów czających się w mrocznych ostępach, starych ruinach i uroczyskach.

Lizwingi
Wężopodobne, skrzydlate stwory, zamieszkujące prawie całą krainę fantasy. Zielone lizwingi można napotkać pośród leśnych ostępów, zaś większą i bardziej złośliwą czerwoną odmianę wśród skalistych kamieniołomów i na Pogórzu. Wieść niesie, że są jeszcze odmiany brunatne i złociste - czające się w starożytnych ruinach tudzież zapomnianych kurchanach...
Lizwing - Bestiariusz Świat Fantasy VI - Kartonowa Armia

Lizwingi mają wprawdzie skrzydła, lecz nie potrafią samodzielnie wzbić się w powietrze ani swobodnie fruwać. Mogą za to szybować na całkiem pokaźne odległości! Żeby złapać wiatr w skrzydła wspinają się na urwiska lub skały po czym wykorzystują zwinięty niczym sprężyna ogon do wybicia się. Błoniaste skrzydła dobrze spisują się również w wodzie! Lizwing potrafi nieruchomo unosić się na powierzchni, zanurzając co pewien czas łeb, czujnie upatrując przepływającej zdobyczy.
 
Czerwony lizwing - Kartonowa Armia Świat Fantasy VI
 
Snagi

Brr...prawdziwe paskudztwa! Te niezwykle groźne i drapieżne bestie upodobały sobie głównie rozległe zamglone mokradła ale istnieje gatunek zamieszkujący obrzeża piaszczystych pustkowi, znakomicie wtapiający się w ziemiste tło. Snagi potrafią godzinami tkwić w szuwarach, zanużone w zielonkawo-brunatnej wodzie lub przykryte piachem i drobnymi kamieniami, czychając na ofiary...
 
Snagi są szybkie i na dodatek nieustępliwe. Atakują bez wachania  każdego, kto wkroczy na ich teren - nawet gdy są syte lub ranne!
Nie dysponują wprawdzie żadnymi mocami ale twardy chitynowy pancerz dobrze chroni pysk, łeb i sporą część karku, czyniąc je bardzo trudnym przeciwnikiem.
 
Snaga - Bestiariusz Świat Fantasy VI - Kartonowa Armia
 
 
Gargoyle
Jedne z bardziej zagadkowych besti. Według tych, którym udało się przeżyć spotkanie z nimi, z wyglądu przypominają skrzyżowanie lwa z gargulcem i orłem. Bardzo szybki i silne, wypatrują swoich ofiar zataczając kręgi w powietrzu. Kiedy zdecydują się na atak, pikują gwałtownie, wbijając w zdobych potężne szpony i rozbijając czaszki zakrzywionym, ostrym dziobem. Niezwykle groźne są kolce jadowe umieszczone na ogonach gargoyli - nawet lekkie draśnięcie może mieć koszmarne następstwa!
 
Ponoć jednak istnieją gargoyle, które nastawione są jakby nieco bardziej przyjaźnie. Odmiana ta unika raczej Starszych Ras, kryjąc się zazwyczaj w leśnych jarach i zasnutych pajęczyną ostępach.
Krążą też słuchy, jakoby niektóre gargoyle przychodziły w sukurs myśliwym lub wędrowcom otoczonym przez stado drapieżników.
Nie wiadomo jednak, czy czyniły to powodowane szlachetną chęcią pomocy, czy też kierowane nadzieją na łatwy łup - zazwyczaj bowiem dopiero co wybawiony z opresji szybko brał nogi za pas, nie wnikając nadto w przyczyny... trudno się zresztą dziwić.
 Gargoyla - Bestiariusz Świat Fantasy VI - Kartonowa Armia
 
 
Pegacorny i golcorny

Mityczne, piękne i śmigłe niczym górski wiatr a zarazem płochliwe stworzenia. Wbrew licznym legendom nie należą wcale do niewinnych a już tym bardziej zawsze łagodnych. Bynajmniej! Potrafią być kapryśne a nawet złośliwe, dzięki magicznej aurze wyczuwają bowiem skryte intencje i mroczne tajemnice napotkanych istot. Powiada się też, że wciąż mają ludziom za złe zniewolenie koni - bądź co bądź dalekich ale jednak kuzynów.
Prawdą tym nie mniej jest, że złotoskrzydłe Pegacorny potrafią przyjść z pomocą zagubionym w głuszy ludziom, zaś pojawienie się błękitnogrzywego  golcorna niezbicie świadczy o braku w okolicy wszelkich drapieżców i stworów mroku.
Jasne pegacorny i golcorny uwielbiają elfy, często towarzysząc im  w dalekich wypawach lub wojennej potrzebie.
 
Mroczni orkowie urządzają wielkie obławy na te piękne stworzenia, głównie dla pokrytych magicznym pyłem skrzydeł, złotych grzyw oraz rogów o magicznych właściwościach. Niestety ostatnio bywa
i tak, że w ślady obmierzłych orków idą ludzie!
 
Biada jednak tym, którzy napotkają na swej drodze grafitowego pegacorna, zwanego czasem czarnym rogalem lub taucornem!
Te mroczne stworzenia z dwoma zakrzywionymi, skierowanymi w dół rogami i prostym gładkim ogonem władają ciemnymi mocami.
Schodzą im z drogi nawet wojownicy Starych Ras, zaś magowie przezornie otaczają się na ich widok ochronnymi barierami.
Nie obawiają się ich tylko krasnoludy - być może za sprawą drzemiącej w nich pradawnej mocy rozpalonych trzewi ziemi?
 

 
 
Dlaczego smoki i żywiołaki nie trafiły do bestiariusza?
Odpowiedź jest dość oczywista w przypadku smoków - wszak to jedna z pradawnych ras zasiedlających krainy fantasy.
Bardziej lub mniej przyjazne, są jednak tu od zawsze
w potrzebie służąc radą lub walcząc u boku innych rozumnych z siłami mroku.
Co do żywiołaków zaś - są emanacją, ożywionymi siłami natury. Nieprzewidywalne i gwałtowne, odrębne byty wciąż pozostające niezgłębioną, groźną tajemnicą...

Pozostałe stwory krainy fantasy...
Naszą krainę przemierza wiele potężnych i tajemniczych stworów.
Z pewnością nie da się opisać wszystkich, lecz postaramy się opowiedzieć przynajmniej o tych najbardziej niesamowitych!

 
Odwiedzaj witrynę Kartonowej Armii, żeby lepiej poznać głównych bohaterów, tajemnicze pustkowia i pradawne ruiny oraz stwory zamieszkujące naszą krainę fantasy!
 
Księga Pogranicza
 
Świat Fantasy VI
Bestie i poczwary
Nowy zestaw Kartonowej Armii
 

Zobacz co wydarzyło się wcześniej:
 
   
góra strony

Informacje o firmie PERMES
Copyright © 2004-2010 PERMES. Wszelkie prawa zastrzeżone